Przykłady interakcji między suplementami witaminowymi a lekami

Interakcja – czym jest?

O interakcjach mówimy, gdy działanie jednego preparatu, bądź leku zostaje zaburzone pod wpływem działania innego, skutkując osłabieniem, wzmocnieniem lub całkowitą zmianą aktywności substancji w nich zawartych. Możliwe interakcje:

– lek – żywność
– suplement diety – lek
– lek – lek
– alkohol – lek

Co to są witaminy?

Witaminy to związki organiczne niezbędne do utrzymania zdrowia oraz prawidłowego wzrostu organizmu. Ich obecność pozwala na prawidłowy przebieg wielu procesów w organizmie. Witaminy podzielono na dwie grupy, rozpuszczalne w wodzie: witaminy z grupy B i C oraz rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, K. Głównym ich źródłem jest pożywienie, gdyż sam organizm nie może syntetyzować wszystkich witamin. Do funkcji witamin należą między innymi regulacja poprzez enzymatyczny system procesów biochemicznych. Są biokatalizatorami, co oznacza, że odpowiadają za właściwe utrzymanie pracy komórek. W odróżnieniu od składników mineralnych, nie dostarczają energii ani nie są materiałem budulcowym. Zapotrzebowanie na witaminy nie jest tak duże jak na inne składniki, jednak każdy niedobór może być groźny dla organizmu i zaburzać jego funkcje. Bardzo często osoby zmagające się z niedoborami witamin sięgają po suplementy diety, jednak nieracjonalne ich przyjmowanie razem z lekami może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych.

Interakcje – kilka przykładów

Leki przeciwzakrzepowe

  • Do pozbawienia skuteczności leków przeciwzakrzepowych tj. acenokumarol czy warfaryna doprowadzić może spożycie ich równocześnie z witaminą K, która uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi.
  • Osoby zażywające leki hamujące krzepnięcie krwi powinny być ostrożne w stosunku do witaminy E (zmniejszającej lepkość krwi). Może ona zwiększyć siłę działania leku i narazić chorych na powikłania krwotoczne, będące bardzo niebezpiecznym skutkiem zdrowotnym. Jednak wiąże się to z przyjmowaniem witaminy E w nadmiarze (400 jednostek dziennie).

Barbiturany (leki o właściwościach nasennych oraz przeciwdrgawkowych)

  • Barbiturany mogą niekorzystnie wpływać na witaminę B6 oraz B12, powodując obniżenie ich stężenia we krwi. Wiąże się to ze wzrostem homocysteiny, która sprzyja powstawaniu chorób układu krążenia. U osób z epilepsją, stosujących leki przeciwpadaczkowe, wykazano znaczny wzrost stężenia homocysteiny. Fenytoina o działaniu przeciwdrgawkowym i przeciwarytmicznym może prowadzić do niedoborów kwasu foliowego. Zauważono jednak, że suplementowanie kwasu foliowego obniża stężenie fenytoiny we krwi. Konieczne jest kontrolowanie poziomu stężenia kwasu foliowego w przypadku stosowania danego leku jak i zarazem stężenia leku w przypadku suplementacji kwasem foliowym.

Witaminy

  • Interakcja pomiędzy witaminą B6 a lekami z grupy lewodopa, stosowanymi w chorobie Parkinsona. Interakcja ta polega na ograniczeniu przez witaminę B6 skuteczności działania danych leków. W przypadku suplementacji zaleca się nie przyjmowanie większej dawki tej witaminy niż 5-10 mg dziennie. Odnosząc się do kobiet stosujących doustną antykoncepcję, należy zwrócić szczególną uwagę na stężenie we krwi witaminy C, gdyż takie połączenie skutkuje jej obniżeniem.
  • Witamina B3, tzw. niacyna, niezbędna jest do prawidłowej pracy mózgu, zaś jej niedobór objawia się często depresją czy schizofrenią. Wykazano możliwość interakcji witaminy B3 z lekami przeciwgruźliczymi, a przede wszystkim z gryzeofulwiną. Powoduje wzrost biodostępności i zagrożenie ze strony działań niepożądanych: zaburzeń żołądkowo-jelitowych, uszkodzenia nerek i wątroby czy objawów uczuleniowych.

“Jarosz M.: Suplementy diety a zdrowie. Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 2008.
Bojarowicz H., Dźwigulska P.: Suplementy diety. Część III. Interakcje. suplementów diety z lekami Hygeia Public Health 2012, 47(4), 442-447.”